Wina wino forum Wina wino forumForum winiarskieWina wino forum Wina wino forum
Użytkownik:   Hasło:
Powrót do portalu - Winka.net
 

Poprzedni temat «» Następny temat
Wino z ciemnych winogron
Autor Wiadomość
xexer
Nowicjusz


Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 4
Wysłany: Śro Paź 14, 2009 08:45   
Wino z ciemnych winogron


Witam,
Jestem w trakcie robienia mojego pierwszego wina. Do tej pory moje prace wyglądały następująco. Zmiażdżyłem 12kg świeżo zebranych ciemnych winogron. Sok razem z moszczem wlałem do baniaka. Dodałem 12l wody wymieszanej z 2,5kg cukru. Po trzech dniach dodałem drożdży winnych bordeaux. Wino stoi już 5 dzień i pracuje jak szalone.
Ale pojawiła się wierzchnia warstwa która wygląda jak krowi placek:) Nie wiem co mam z tym robić.... poczekać jeszcze kilka dni czy może już teraz przepuścić zawartość baniaka przez sito i wlać z powrotem sam sok? ....pomóżcie...
 
 
zbożowy
Zaawansowany


Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 102
Wysłany: Czw Paź 15, 2009 21:19   


Jeśli to pleśń to już po ptokach, ale wtedy by tak nie pracowało. JA bym zostawił aż się fermentacja burzliwa skończy.
 
 
Milki
Nowicjusz


Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 6
Wysłany: Sob Paź 17, 2009 20:06   


pleśń - jasne. to normalna warstwa owoców unosząca się nad moszczem. wszystko git!!

[ Dodano: Sob Paź 17, 2009 21:07 ]
jedyne co bym zmienił to ilość wody ... przesadziłeś o jakieś hmmmm 10litrów:) wina nie robi się z wody tylko z soków z owoców.
 
 
zbożowy
Zaawansowany


Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 102
Wysłany: Nie Paź 18, 2009 15:16   


Milki napisał/a:

jedyne co bym zmienił to ilość wody ... przesadziłeś o jakieś hmmmm 10litrów:) wina nie robi się z wody tylko z soków z owoców.

Oczywiście że się robi z wody, połowa przepisów na wino nie zawiera w ogóle owoców :)
 
 
xexer
Nowicjusz


Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 4
Wysłany: Wto Paź 20, 2009 15:49   


Skorzystałem z rady i poczekałem aż burzliwa fermentacja się skończy i właśnie dziś oddzieliłem sok od owoców. Ale muszę się przyznać, że smak tego soku jest strasznie cierpki i nie czuć w nim było za bardzo alkoholu więc do całości dodałem jeszcze 2kg cukru.

Czy w takiej sytuacji można dorzucić tam jeszcze trochę drożdży?

I po jakim czasie będzie można wino butelkować?

Dzięki za rady
Pozdrawiam.
 
 
zbożowy
Zaawansowany


Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 102
Wysłany: Śro Paź 21, 2009 20:27   


Wino zależnie od podejścia. Szampan, klarowanie w butelkach, sklarowane do butelek...
Ja bym osobiście dodał klarwinu, odczekał parę dni a potem bawił się w butelkowanie.
 
 
Kalinowa 
Nowicjusz


Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 6
Wysłany: Sob Paź 24, 2009 00:14   


Litości zbożowy - co ty robisz napój wino podobny czy domowej roboty granaty? Mówisz o butelkować, gdy wino nastawione 14 października, radzisz dodawać klarowinu?? Teraz!!
Ło matko -ręce opadają.
Fermentacje w miazdze trwa max 7-10 dni (jeżeli chodzi o winogrona inne owoce inaczej) Wyciska się sok i do gąsiora. Fermentacja burzliwa trwa ok 1m. ( wszystko zalezy od owoców, proporcji, preferencji itp itd). Pierwszy obciąg nie później niż po miesiącu od nastawienia. Po obciągu do drugiego balonu - fermentacja tzw. cicha. Trawa rożnie ale mniej więcej po miesiącu należny zrobić drugi obciąg i tak sukcesywnie co jakiś czas zlewać znad osadu. O butelkowaniu zaczynamy myśleć mniej więcej poj roku od nastawienia - gdy w gąsiorze nie ma nawet mgiełki osadu. Klarowin jest potrzebny tylko wtedy, gdy po pół roku grawitacja nie zrobiła co do niej należy. Robię wina od kilku lat i jeszcze nigdy nie potrzebny był mi klarowin czy też inny środek do klarowania. Najlepsza jest grawitacja lub wymrażanie.

PS Wino gronowe robi sie bez dodatku wody i cukru zaś wino winogronowe z wodą i cukrem :mrgreen:

xexer z woda to chyba przesadziłeś 12kg winogron to nie to samo co 12l soku winogronowego i do tego 12l wody. Zdecydowanie za dużo.
 
 
xexer
Nowicjusz


Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 4
Wysłany: Sob Paź 24, 2009 10:20   


Kalinowa czy w takim razie sugerujesz że wino które nastawiłem należy wylać do ścieków?

Czy może dało by się coś pokombinować, żeby coś jeszcze z tego było, np. dolać czystego soku z winogron?
 
 
zbożowy
Zaawansowany


Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 102
Wysłany: Sob Paź 24, 2009 12:07   


Cytat:
Litości zbożowy - co ty robisz napój wino podobny czy domowej roboty granaty? Mówisz o butelkować, gdy wino nastawione 14 października, radzisz dodawać klarowinu?? Teraz!!


Nie teraz, jak się fermentacja skończy.
Besides, to jest forum o napojach winopodobnych, nie?
 
 
Kalinowa 
Nowicjusz


Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 6
Wysłany: Sob Paź 24, 2009 12:31   


xexer napisał/a:
Kalinowa czy w takim razie sugerujesz że wino które nastawiłem należy wylać do ścieków?

Czy może dało by się coś pokombinować, żeby coś jeszcze z tego było, np. dolać czystego soku z winogron?


Nie :grin: Jak masz to dodaj czysty sok winogronowy lub jakiś inny - możesz pokombinować. Stosunek soku do wody zależy od kwasowości owoców. Jeżeli nie były bardzo kwaśne to mniej wody - jak kwaśne to więcej. Osobiści celowałbym w 1l soku 0,3-0,5 l wody. Pamiętaj, że cukier też ma swoją objętość i zmniejsza ilość potrzebnej wody. O ile mnie pamięć nie myli to 1kg cukru to 0,6l :?:
 
 
bivan
Nowicjusz


Dołączył: 27 Paź 2009
Posty: 5
Wysłany: Czw Paź 29, 2009 00:38   


Pozwolicie, że włączę się do dyskusji.
Po pierwsze to xexer dodałeś za dużo wody, zdecydowanie za dużo. Aby dokładnie określić zapotrzebowanie wody, należało by uprzednio wiedzieć ile g kwasów znajduje się z l moszczu. Tego niestety nie wiemy i możemy się tylko domyślać.
Proporcje jakie podał Kalinowa myślę, że są odpowiednie.
Kalinowa, napisałeś, że po miesiącu powinien dokonać pierwszego obciągu. Z tym nie do końca się zgodzę, owszem wina lekkie obciąga się po około miesiącu aczkolwiek wina średnio-mocne nawet po 2 a mocne po 4. Możemy jeszcze stosować wyznacznik w postaci bulgotnięć w rurce fermentacyjnej, gdy będzie mniej niż jedno bulgotnięcie na minutę, możemy obciągać.
Tak, 1kg cukru + 1l wody daje nam 1,6l roztworu.
 
 
xexer
Nowicjusz


Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 4
Wysłany: Wto Gru 08, 2009 14:17   


Dzięki wszystkim za wskazówki...bardzo je sobie cenię i niewątpliwie będą pomocne przy moim drugim winku:)
Niemniej jednak muszę stwierdzić, że winko które nastawiłem dwa miesiące temu ma już całkiem niezły posmak, chociaż kolor jest bardzo słaby, jasno czerwony, różowawy.

Jeżeli chodzi o ilość bulgotnięć w rurce fermentacyjnej na minutę to jest mniej niż 1. Ale winko dalej pracuje. Więc myślę, że poczekam jeszcze z miesiąc i przeleje do butelek.


PS:
bivan jak mam sprawdzić ile gramów kwasów znajduje się w jednym l moszczu?
 
 
barszczoo
Nowicjusz


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 1
Wysłany: Pon Lis 01, 2010 23:23   


Witam serdecznie,

Około 5 tygodni temu zacząłem "produkcję" swojego pierwszego wina z ciemnych winogron wg. przepisu z pra starej księgi mojej babci :)

Zacząłem od małego kalibru, balon 15 L, 3,5 kg winogron, 2 L wody 0,9 kg cukru.
Winogrona nie były myte. Cukier dodawałem na 2 razy. 0,6 z 1,5 L wody na samym początku oraz 0,5 L wody + 0,3 kg cukru po okresie 2 tygodni.

Wino pracowało płynnie i ochoczo, lecz w ostatnim tygodniu bardzo osłabła, a dziś woda w rurce ani radu nie zabulgotała.

Mądra księga niestety ma wyrwaną kartkę i nie wiem co dalej :( Szukam porady u Was, doświadczonych winiarzy.

Co ma być następnym krokiem? Owoce wyglądają tak jak wyglądały pierwszego dnia... Czyżby skończył się cukier? Czy może drożdże już są "kaput"?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam :)
 
 
lukas548
Nowicjusz



Dołączył: 09 Paź 2010
Posty: 20
Wysłany: Śro Lis 10, 2010 22:39   


Cukru za dużo dałeś 2,4kg na 5,5l wody chyba przepis na drzem ulepowy
 
 
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 
  • Gasik.net
  • Jabole.net
  • Ariz.pl
  • eFirma.eu
  • Catpress.pl
  • Holee.pl
 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Forum winiarskie - Winka.net. Porozmawiajmy o winie. (c) 2006 - 2017 r.

Strona www.winka.net ma charakter wyłącznie edukacyjny i poglądowy NIE jest sponsorowana przez żadnego z producentów, dystrybutorów lub hurtowników wyrobów alkoholowych, NIE ma na celu promowania żadnej z marek alkoholi, jak rownież NIE namawia w jakikolwiek sposób do spożywania napojów alkoholowych. Strona www.winka.net ostrzega, że spożywanie napojów alkoholowych jest szkodliwe dla zdrowia. Strona www.winka.net ostrzega, że zabrania się spożywania alkoholu osobom do lat 18

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template NoseBleed2 v 0.2 modified by Nasedo