Wina wino forum Wina wino forumForum winiarskieWina wino forum Wina wino forum
Użytkownik:   Hasło:
Powrót do portalu - Winka.net

Poprzedni temat «» Następny temat
Metanol
Autor Wiadomość
Moris 
Zagłębie Komandosów

Wysłany: Pon Sty 08, 2007 16:21   
Metanol

METANOL
Bardzo często słyszymy o nim, coraz częściej pojawia się na targowiskach, sprzedawany jako spirytus po dość okazyjnych cenach. Czy jako wynoszony alkohol przemysłowy z fabryk zakładów...

Dowiedzmy się o nim troszkę więcej, bo nie jest napewno mitem jego szkodliwość.

Nazwa i synonimy:
polskie: metanol, alkohol metylowy, karbinol
angielskie: methanol, methyl alcohol, acetone alcohol
niemieckie: Methylalkohol, Methanol, Holzalkohol
francuskie: alcool méthylique, méthanol, carbinol

Wzór chemiczny:
CH3OH

Jest to substancja palna, wybuchowa. Nie idzie jej odróżnić wizualnie, smakowa ani zapachowo od alkoholu etylowego.

POST?POWANIE W WYPADKU ZATRUCIA
Odtrutka: alkohol etylowy 40% (wódka) – do podania doustnie; 10÷15-procentowy roztwór alkoholu etylowego w 5-procentowej glukozie (500 ml) – do podania dożylnie.
Natychmiast po wypiciu poszkodowany powinien sam sprowokować wymioty. Podać do wypicia alkohol etylowy (wódkę 40%) – 100 ml.

Objawy zatrucia ostrego: pary w bardzo dużych stężeniach mogą wywołać ból głowy. Opisywano uszkodzenie nerwów wzrokowych po narażeniu inhalacyjnym. Skażenie skóry ciekłą substancją może wywołać niewielkie miejscowe podrażnienie skóry. Nie opisywano zatruć tą drogą pomimo wchłaniania ciekłego metanolu przez skórę. Skażenie oczu ciekłym metanolem może spowodować przemijające łzawienie oczu. Drogą pokarmową wywołuje początkowo objawy jak w upojeniu alkoholem etylowym, następnie ból głowy, mdłości, zaburzenia wzroku, utratę przytomności, drgawki, związane z kwasicą metaboliczną, przyspieszenie akcji i zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego. Dawka 10 ml metanolu może wywołać zgon. Następstwem zatrucia drogą pokarmową jest utrata wzroku, uszkodzenie mięśnia sercowego, ostre uszkodzenie nerek.

Objawy zatrucia przewlekłego: niepewne dane o uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego i nerek, zapalenie skóry.

To jest tylko kilka informacji i ostrzeżeń w skrócie, dalszą dyskusję zostawiam wam.

Zadam również pytanie: Jak sprawdzić czy posiadana substancja to metanol czy etanol? Czy istnieją jakieś testery? Jak przeciętny człowiek może odróżnić te substancje by nienarazić się na zatrucie metanolem?

lorien 
Specjalista
the rainmaker

Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 20:22   

Straszna rzecz zatruć się czystym metanolem..nie życze tego nikomu..a na twoje pytania nie umiem niestety odpowiedzieć, ale też chętnie się tego dowiem.

holee 
Acid Drinker

Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: Pon Sty 08, 2007 20:47   

Moris napisał/a:
Zadam również pytanie: Jak sprawdzić czy posiadana substancja to metanol czy etanol? Czy istnieją jakieś testery? Jak przeciętny człowiek może odróżnić te substancje by nienarazić się na zatrucie metanolem?

To trzeba by chyba pogadac z kims obeznanym w chemii. Zapewne banalna sprawa ;)
lorien napisał/a:
Straszna rzecz zatruć się czystym metanolem..nie życze tego nikomu

Hmm, mialas jakies doswiadczenia ? :twisted:

I'm in love with rock 'n' roll, satisfies my soul

von Bentschen 
Alkus Tangens

Wysłany: Wto Sty 09, 2007 19:36   

Ja słyszałem też, że kac to wcale nie skutek spożycia etanolu tylko śladowych ilości metanolu zawartego w spożywanym alkoholu. W zaleznosci od gatunku zawartośc metanolu sie zmienia. I tak 'najlepiej' pić spirytus i wódkę, a najgorzej wino( :sad: ).

Moris 
Zagłębie Komandosów

Wysłany: Wto Sty 09, 2007 20:08   

Raczej się niezgodzę, sam nie mam wielkiej wiedzy na temat metanolu, ale nie powiedziałbym, że jest on odpowiedzialny za kaca. Tym bardziej, że moim zdaniem dużo większy kac jest po wódce (czystym etanolu) niż po winach...

lorien 
Specjalista
the rainmaker

Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: Wto Sty 09, 2007 21:18   

holee napisał/a:
Hmm, mialas jakies doswiadczenia ? :twisted:

poniekąd...

makowa_panienka 
Specjalista
Gibka i niewywrotna

Wysłany: Nie Lut 04, 2007 12:57   

Moris napisał/a:
Czy istnieją jakieś testery?

Wystarczy łyknąć i poczekać na efekt :P

Miałam na chemii ostatnio o metanolu ^_^

sloonce86 
Ekspert

Wysłany: Śro Lut 07, 2007 17:33   

Moris napisał/a:
ak sprawdzić czy posiadana substancja to metanol czy etanol? Czy istnieją jakieś testery?

Nalej do pokrywki od słoika i podpal. W wiekszości przypadków etanol pali sie jaśniejszym ogniem a metanol przy spodize ma wiecej niebieskiego. Metanol pali sie mocniej ale to zalezy od roztworu. W wiekszości przypadków sprzedawany spiryt jezeli jest trefny jest mocniejszy od zwykłego spirytu

Moris 
Zagłębie Komandosów

Wysłany: Śro Lut 07, 2007 20:55   

Właśnie jestem w toku pisania na ten temat artykułu, skontaktowałem się z ludzmi z forum chemicznego itd. jeszcze troche i publikacja sie pojawi.

von Bentschen 
Alkus Tangens

Wysłany: Pią Lut 09, 2007 16:56   

Moris napisał/a:
Właśnie jestem w toku pisania na ten temat artykułu, skontaktowałem się z ludzmi z forum chemicznego itd. jeszcze troche i publikacja sie pojawi.

Kurka Moris... Ty to się widze napalasz na tytuł serwisowego pisarza!
Ja tez mam pewien pomysł, ale na razie cicho sza!

Moris 
Zagłębie Komandosów

Wysłany: Sob Lut 10, 2007 00:00   

Hehe trzeba coś robić w końcu dla dobra polskich alkomanów :) kiperów, żulów i wszystkich amatorów trunków wyskokowych, ale przedewszystkim dla was, użytkowników portalu Winka.Net :)

Wojtas 
Specjalista

Wysłany: Śro Sie 08, 2007 10:00   

Metanol można znaleźć tylko w wódce z meliny. Powstaje z pierwszej frakcji. Powinno się to wylać, ale chamy wolą sprzedawać. W winach i nalewkach nie ma prawa tego być.

holee 
Acid Drinker

Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: Śro Sie 08, 2007 10:11   

Wojtas napisał/a:
W winach i nalewkach nie ma prawa tego być.

Nie ma, nie ma, pewnie ze nie ma, ale w wodeczce z meliny tez prawa nie ma byc. Nie wiem skad ty bierzesz, ale jak tam dolewaja to ja bym sobie odpuscil. Aczkolwiek watpie w to aby tak robili, przeciez na mecie nikt Ci nie bedzie produkowal spirytusu, kupuja od ruskich i beltaja, ot co.

I'm in love with rock 'n' roll, satisfies my soul

Wojtas 
Specjalista

Wysłany: Śro Sie 29, 2007 08:42   

W wodeczce z meliny ma prawo być, bo w końcu to wodeczka z meliny i jak ktoś to kupuje to musi być przygotowany na ryzyko.

Bejb 
Ekspert

Wysłany: Czw Wrz 27, 2007 20:41   

Kumpel mój reklamuje jedną z melin: "Gwarancja 3-godzinnej utraty wzroku!"
Chociaż ponoć piłem rozpuszczalnik z winem, ale w to nie wierzę :roll: to nie wiem czy warto się kusić? Chociaż... :mrgreen:

Odpowiedz do tematu