Wina wino forum Wina wino forumForum winiarskieWina wino forum Wina wino forum
Użytkownik:   Hasło:
Powrót do portalu - Winka.net

Poprzedni temat «» Następny temat
Spółdzielnia Pracy Przemysłu Spożywczego Miastko (Pomorskie)
Autor Wiadomość
davis00
Nowicjusz

Wysłany: Śro Lut 02, 2011 19:39   
Spółdzielnia Pracy Przemysłu Spożywczego Miastko (Pomorskie)

Witam. Z zainteresowaniem przeglądam tę stronę. Jeszcze niedawno myślałem, że tylko "moja" wytwórnia win upadła... Tutaj zostałem niemiło zaskoczony :(
Za czasów komuny produkowała wina (np. 1, 2 oraz zapewne wiele więcej gatunków), tzw. wina musujące o nazwie "Bursztyn", które były za komuny przydzielane dla rodzin i znajomych pracowników (jak wiadomo wszystko było wtedy na kartki, więc znajomości działały)

Do dziś pluję sobie w brodę, że nigdy wcześniej nie odwiedziłem tej wytwórni. Dopiero niedawno postanowiłem wybrać się w to miejsce, które zawsze rozbudzało moją wyobraźnię.
Niegdyś wielki kompleks, po którym dziś został jeden budynek produkcyjno-biurowy oraz magazyn. Parę lat temu był tam również skład węgla, ale i on upadł...

Robię zdjęcia obiektów które rozbudzały życie w mojej miejscowości, a które dziś nazywane są przez większość ludzi "ruinami". Jednak w mojej głowie widzę wciąż lśniące butelki, kręcących się pracowników, działające maszyny... Może jestem młody (rocznik 89), ale doceniam to co było, lecz nigdy już nie będzie...

W razie pytań proszę pisać wiadomości prywatnę lub na GG: 7925873
Mogę opisać zdjęcie oraz prawdopodobnie do czego to miejsce służyło...

GALERIA <--- KLIK

holee 
Acid Drinker

Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: Śro Lut 02, 2011 21:55   

davis00, fajny post. Tylko nieco smutno się robi na serduchu jak się patrzy na pozostałości wytwórni - niegdyś dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, a dziś... ruiny.

A wytwórnia z Miastka w jakich mniej więcej latach funkcjonowała ?

Byłaby szansa abyś dodał kilka zdjęć do galerii:
http://www.forum.winka.net/album_cat.htm?cat_id=25
?

Fajnie by było aby forumowicze mogli poprzeglądać zdjęcia, a na forum jest pewność że nie znikną. Byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam

I'm in love with rock 'n' roll, satisfies my soul

vesslan 
Nowicjusz

Wysłany: Sob Lut 05, 2011 13:39   

Niedaleko mnie, do roku 1995-1996 (mniej więcej) także funkcjonowała wytwórnia, o dumnej nazwie Vinomex. Na stronie są nawet dwa jej produkty http://www.winka.net/wino/wytwornia/vinomex.html pamiętam ze parę lat temu istniał tam komis rowerowy, aktualnie jest wyburzona na rzecz apartamentów. Jeszcze niedawno stała w całości. Szkoda, że wtedy nie byłem w "temacie" ;P.

holee 
Acid Drinker

Ostrzeżeń:
 1/5/8
Wysłany: Sob Lut 05, 2011 14:30   

No szkoda, niektórych winiarni nawet na zdjęciach nie można znaleźć ;/

I'm in love with rock 'n' roll, satisfies my soul

davis00
Nowicjusz

Wysłany: Sob Lut 05, 2011 15:18   

Winiarnia SPPS Miastko funkcjonowała prawdopodobnie od lat 50 do upadku komuny.

Dziwna sprawa jest z nią związana.

Parę lat temu miasto odsprzedało za groszę całą działkę wraz z budynkami pewnemu lokalnemu biznesmenowi... Prawdopodobnie umowa była taka, że miał powstać tam nowy zakład (wtedy jeszcze było tam pełne wyposażenie). Jednak owy pan postanowił zbić interes życia na tym... Zburzył prawie wszystko z ziemią i zbił fortunę na złomie! Gdybyście widzieli ile ten budynek miał metalowych "części"! Wielkie zbiorniki, ceowniki, dwuteowniki, wielkie stalowe drzwi które miał każdy budynek! Wszystko zostało sprzedane na złom za taką kasę, że sobie tego nie wyobrażacie... W budynku który pozostał jest jeszcze mnóstwo złomu... To co dało się wyjąć bez burzenia zabrano, to co było zatopione głęboko w stropie zostawiono...
Pan który to urządził miał iść siedzieć, ale jakoś widać go na wolności.
W winiarni tej coś się dzieje... Za każdym razem jak tam wchodzę! Ktoś wyjął okna, ktoś poukładał cegły w kupy... pewnie na sprzedaż...

A tu macie zdjęcie satelitarne z około 2004-2005 roku :) Prosze popatrzec jak to pięknie wyglądało :(

TUTAJ

[ Dodano: Sob Lut 12, 2011 22:06 ]
Wstawiłem nowe zdjęcia winiarni, jej mrocznych piwnic oraz nowy dział "Fermentownia". Wielkie betonowe podkłady pod dawnymi dębowymi beczkami robią wrażenie!

Jeśli ktoś chce porozmawiać na jej temat zapraszam na PW lub GG: 7925873

Odpowiedz do tematu