Wina wino forum Wina wino forumForum winiarskieWina wino forum Wina wino forum
Użytkownik:   Hasło:
Powrót do portalu - Winka.net

Poprzedni temat «» Następny temat
Winko jabłkowo - pigwowe Fotoreportaż + czekam na rady
Autor Wiadomość
Szalony john
Nowicjusz

Wysłany: Nie Lis 11, 2012 14:32   
Winko jabłkowo - pigwowe Fotoreportaż + czekam na rady

Witam wszystkich wino - zapaleńców Wasze Zdrowie :pijemy:

Otóż postanowiłem zrobić swoje pierwsze domowe winko, niestety zapomniałem zmierzyć ilość litrów baniaka ( dałem paczkę szlugów obok dla porównania gdyby się ktoś orientował i mógł orientacyjnie podać było by miło).

Jako surowca użyłem soku z jabłek ( z sokownika + odrobinka rozciapcianych jabłek dla smaku również wygotowanych w sokowniku), oraz z 3-5 kg z owoców pigwy (ćwiartki owoców ze skórką, choć oczywiście wykroiłem gniazda nasienne (podobno trujące) + 1 litr soku na cukrze również z pigwy.

Co do cukru, to dodałem w sumie około 5 kg w sumie (dolewałem roztwór przegotowanego cukru co parę dni szumowiny cukrowe wyrzuciłem).

Dodałem również odrobinkę kwasku cytrynowego, matkę drożdżową do win szlachetnych czerwonych, + inne jakieś uniwersalne z bricomarche + pożywka dla drożdży, 3 tygodnie rozwijana w osobnej wypasteryzowanej butelce i soku z winogron własnego zbioru oraz odrobiny cukru.

Wino wyrabiałem na początku października więc nie mam niestety zdjęć z etapu samej produkcji, choć postaram się wrzucać nowe fotki wraz z upływem czasu :)

Aktualnie wino 'bulka' już jedynie co około 5 sekund, kiedy nastąpi okres by coś z nim dalej robić ?

Z tego co wyczytałem, to gdy fermentacja ustanie (przestanie w ogole bulkać?), to należy wino przefiltrować przez gaże, usunąć wszelkie owoce itp, wlać do nowego baniaka ewentualnie dosłodzić do smaku lub dodać odrobinkę kwasku. Odczekać znów jakiś okres czasu i przelać do buteleczek celem leżakowania tak? :sloik:

Jeżeli jakiś znawca, mógłby zabrać głos w tej sprawie i naprowadzić mnie na właściwą drogę byłbym bardzo szczęśliwy :brawo:

Póki co dodam kilka fotek (na ostatniej wino wymieszałem)

Z góry Wszytkim dzięki za rady, porady, prośby i groźby

Pozdrawiam Szalony John :fajka:

[file]30024[/file]
[file]30025[/file]
[file]30026[/file]
[file]30027[/file]
[file]30028[/file]
[file]30029[/file]

Nieomal bym zapomniał zależy mi na uzyskaniu wina mocnego 18% Deserowego słodkiego.. :1miejsce:

Co do literatury : Jan Cieślak domowy wyrób win roku nie znam ale księga pożółkła stara i dość leciwa..

Odpowiedz do tematu