Wina wino forum Wina wino forumForum winiarskieWina wino forum Wina wino forum
Użytkownik:   Hasło:
Powrót do portalu - Winka.net

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze wino
Autor Wiadomość
rozan502 
Nowicjusz

Wysłany: Pią Paź 02, 2009 18:50   
Pierwsze wino

Witam!ostatnio tak jakoś wpadłem na pomysł by zrobić swoje pierwsze wino.Przepis wziąłem od mojej babci która robi je od łądnych paru lat a mianowicie na każde 5 litrów soku 5 kg cukru i 5 litrów wody,nie używałem drożdzy winiarskich,wode z cukrem ugotowałem i ostygniętę wlałem do soku w balonie,zamieszałem tak jak babcia kazała i czekam,mija 3 dzień a winko tylko delikatnie czasami bombelkuje,dopiero teraz wziąłem sie za czytanie różnuch artykułów i nie wiem czy to nie był błąd nie używając drożdzy,czego mogę sie spodziewać i co ewentualnie zrobić by winko było dobre i dość mocne,wino jest z winogron czerownych i białych

Milki
Nowicjusz

Wysłany: Nie Paź 04, 2009 11:31   

pędź do sklepu po drożdże aktywne, wlej do balonu i gitara:) z tego co napisałeś wnioskuje że balon masz 15l? będziesz miał wino b mocne:) ok 22 procent + plus alkohol który zrobi się z cukru zawartego w winogronach - nie wiem ile bo nie napisałeś ile cukru zawartego było w soku. Uważam że trochę za mocne ale skoro takie lubisz:)najlepiej smakują wina maks 18procent. Ja nastawiłem wino ryżowe z dodatkiem 5 słoików z żurawiną 3 tyg temu i po 2 tyg miało 22 procent:) i było za mocne - smakowało jak drink , mocny drink. w zeszłym roku zaś zrobiłem mocne, słodkie wino z winogron 17 procentowe i było boskie:)

krzysmoc
Nowicjusz

Wysłany: Nie Paź 04, 2009 12:04   

To winko nie ma prawa wystartować nawet po dodaniu drożdży szlachetnych. Zawartość cukru w nastawie przy założeniu cukru w owocach i uwzględnieniu poprawki na niecukry to ponad 25 blg. Informacja praktyczna drożdże potrzebują 17 g cukru w 1 litrze aby przerobić go na 1%. Przy Twoim nastawie masz ponad 260g cukru/litr. Praktycznie żadne drożdże nie są w stanie poradzić sobie w takim środowisku. Jedyna rada to dodać następną porcję soku. Jeśli chcesz więcej informacji to napisz coś więcej o planowanym winie, czy masz na myśli sok z winogron itp. Proponuję do wyrobu wina zaopatrzyć się w cukromierz(ok. 7zł), pożywkę dla drożdży (ok. 1zł)oraz same drożdże (1-2zł).

Milki
Nowicjusz

Wysłany: Nie Paź 04, 2009 12:37   

nie zgodzę się z przedmówcą. teoretycznie nie są w stanie sobie poradzić, ale praktycznie? moje ryżowe miało blg powyżej 30 i pracowało aż miło. użyłem wtedy drożdży uniwersalnych od państwa zamojskich i było ok

krzysmoc
Nowicjusz

Wysłany: Nie Paź 04, 2009 14:06   

Milki - czy mówimy o winie czy o młotku do lania w łeb w celu utraty świadomości. Wino powinno być napojem do delektowania ale jeśli Twoim celem jest wyprodukowanie jakiejś odmiany alpagi to proszę. Wino o mocy pow 18% może moim zdanie być użyte tylko jako materiał wyjściowy do nielegalnego w naszym kraju procesu desty......
Dla chętnym pragnących nauczyć się produkować mistrzowskie trunki (wina gronowe i owocowe, przepyszne nalewki oraz zgodne ze staropolską tradycją miody pitne) polecam świetne forum http://swimp.home.pl/forum/

Irytujący
Nowicjusz

Wysłany: Nie Paź 04, 2009 17:17   

Milki napisał/a:
ok 22 procent + plus alkohol który zrobi się z cukru zawartego w winogronach

Jest to teoretycznie możliwe, ale przy sprzyjających warunkach i przy użyciu odpowiednich drożdży. W praktyce, bez dodania pożywki i przy niechlujnym podejściu do sprawy wino osiągnie maksymalnie 18-19%, a cukier resztkowy dosłodzi nastaw.

krzysmoc napisał/a:
To winko nie ma prawa wystartować nawet po dodaniu drożdży szlachetnych. Zawartość cukru w nastawie przy założeniu cukru w owocach i uwzględnieniu poprawki na niecukry to ponad 25 blg.

Bzdura - wina startują nawet przy wyższym blg
Cytat:
Informacja praktyczna drożdże potrzebują 17 g cukru w 1 litrze aby przerobić go na 1%.

Podstawy teoretyczne dobre.
Cytat:
. Jeśli chcesz więcej informacji to napisz coś więcej o planowanym winie, czy masz na myśli sok z winogron itp. Proponuję do wyrobu wina zaopatrzyć się w cukromierz(ok. 7zł), pożywkę dla drożdży (ok. 1zł)oraz same drożdże (1-2zł).

Dobra rada.

Milki
Nowicjusz

Wysłany: Pon Paź 05, 2009 19:34   

forum jest znakomite tylko nie idzie się tam zarejestrować... nie wiem dlaczego

Odpowiedz do tematu